Finanční vinkulace


Znáte některé odborné názvy, které se třeba týkají financí? Víte například, co je to vinkulace? Abych se přiznala, tohle jsem slyšela podruhé v životě, a protože jsem to slyšela teprve podruhé, tak jsem si řekla, že se na internetu podívám, co to asi tak znamená. Abych zase byla o něco chytřejší, co vinkulace Hypotekybezregistru znamená. Že třeba když se něco pojistíte, například dům anebo něco jiného, tak v případě této pojistné události třeba tyto pojistné peníze může získat třetí osoba. Už to chápete? Mě trvalo asi deset vteřin, než jsem tohle pořádně pochopila. Může se také jednat o hypotéku. A v tomto případě třeba může být třetí osoba také banka. Tohle jsem vůbec nevěděla.

Dohoda dvou stran je vždycky důležitá.

To znamená, že vlastně potom pojistné bude vyplaceno té třetí osobě. Kdybyste třeba vůbec neplatili hypotéku nebo jinou půjčku, tak samozřejmě, že banka může nejdříve tuto vaši nemovitost zastavit. Může ji také zabavit a potom ji samozřejmě také prodá, což je úplně normální. Tohle se dělá úplně běžně, že když někdo něco neplatí, tak se to potom prodá. A tím banka získá vlastně peníze zpátky, které vlastně půjčila tomu dlužníkovi. Jinak by tato banka o ty peníze přišla a samozřejmě by bance potom tyto peníze už nikdo nikdy nevrátil.

V bance vám vždycky poradí.

A samozřejmě, že tohle všechno zaniká, pokud dlužník zemře. Po mrtvém člověku už samozřejmě nikdy chtít nic nemůžete. Takže kdybych se vás zeptala ještě jednou, jestli víte, co je to vinkulace, tak už byste mi dokázali normálně odpovědět? Když jsem tohle vysvětlovala mojí mamince a také mojí kamarádce, tak obě na mě koukaly a stejně potom nedokázaly nic říct nic, nevěděly, co mi popsat. Co je to vlastně vinkulace? Ano, přiznávám, je to opravdu hodně složité a já se to také pořádně nepamatuji, proto je nejlepší, když si člověk něco třikrát nebo čtyřikrát přečte, aby se mu to lépe v hlavě usadilo.