ProÄ se kompaktnÃm zářivkám Å™Ãká „úsporky“? Tento výraz je natolik zlidovÄ›lý, asi jako kapesnÃk, který nemá rovněž nic spoleÄného s popisem pÅ™edmÄ›tu, k nÄ›muž se vztahuje. StejnÄ› jako kapesnÃk, který byl již od konce 18. stoletà nejÄastÄ›jÅ¡Ãm obsahem kapes kalhot, saka a koÅ¡il, tak i úspora elektrické energie byla tÃm důvodem, proÄ se lidé zaÄali zajÃmat o inovace mezi osvÄ›tlovacÃmi zdroji, a prvnà kompaktnà zářivky pojmenovali „úsporkami“.
Do té doby u nás kralovaly žárovky s vláknem uvnitÅ™ vakuové baňky a prakticky neexistovala domácnost, kde by se veÄer co veÄer žárovky nerozsvÄ›cely. A takÅ™ka nikdo se nepozastavoval nad tÃm, že spotÅ™ebujà ohromné množstvà elektÅ™iny, a že svÄ›telný efekt je vlastnÄ› odpadnÃm produktem vznikajÃcÃho tepla, které pÅ™eměňuje tok elektrického proudu z vÃce než 80 procent.
Vláknové žárovky jsou tedy z hlediska ekonomického velmi neefektivnà a to bylo také důvodem, proÄ se nÄ›kteřà technicky vzdÄ›lanà lidé zaÄali ohlÞet po jiném Å™eÅ¡enÃ. V druhé polovinÄ› dvacátého stoletà již byla známa úÄinnost nÃzkotlakých i vysokotlakých výbojek a vývojová pracoviÅ¡tÄ› zaÄala s konstrukcà miniaturnÃch zářivkových trubic naplnÄ›ných inertnÃm plynem a luminiscenÄnà vrstvou uvnitÅ™ sklenÄ›né válcové baňky. Výsledkem byly prvnà kompaktnà zářivky s indukÄnÃm pÅ™edÅ™adnÃkem a se závitem patice E27. Dnes jsou pÅ™edÅ™adnÃky elektronické a zmÄ›ny v konstrukci luminoforu a plynové náplnÄ› z nich vytvoÅ™ily silného konkurenta LED žárovkám.
Jak je to s likvidacà odpadu
Modernà kompaktnà zářivky, aÄkoliv jsou pÅ™ijatelné z hlediska svých vlastnostÃ, a skuteÄnÄ› umožňujà úspěšnÄ› konkurovat LED diodovým zdrojům, majà pÅ™ece jen jednu stinnou stránku. Tou je obsah rtuti, která se nacházà uvnitÅ™ sklenÄ›né baňky. Jejà koncentrace je velmi nÃzká a prakticky nemůže ohrozit naÅ¡e zdravÃ, i pÅ™es různé na Internetu kolujÃcà hoaxy, ovÅ¡em problém nastává v okamžiku, kdy zářivka dosloužà a musà se odložit do kontejneru s odpadem. RtuÅ¥ v jedné zářivce by pro životnà prostÅ™edà neznamenala vůbec žádnou zátěž, ale jestliže se sejde na jedné skládce nÄ›kolik tisÃc vyÅ™azených kusů, obsah rtuti se sÄÃtá a ta může způsobit vážné ohroženà tamnà lokality.
NemÄ›li bychom brát tedy tento fakt na lehkou váhu a mÄ›li bychom ukládat vysloužilé kusy do speciálnÃch kontejnerů pro nebezpeÄný odpad. Platà to samozÅ™ejmÄ› i pro klasické lineárnà zářivky.