Jak posílit imunitní systém?


Co nám pomůže bránit se před covidem-19? Mimo ochranných pomůcek a správné hygieny také posilování našeho imunitního systému. Ten pro nás představuje ochranný štít, který zabraňuje virům a bakteriím způsobit v našem těle nemoc. Nejenom z hlediska covidu-19, ale z hlediska všech potencionálních onemocnění je dobré, abyste podporovali svůj imunitní systém.

Jak tedy na to?

Správné potraviny

Rozmanitá strava plná vitamínů, ovoce a zeleniny je prvním krokem k tomu, abyste posílili svou imunitu. Ze zeleniny se doporučuje například špenát nebo celer, z ovoce zase citrusové plody. Na vaši imunitu mají blahodárný vliv také celozrnné výrobky, luštěniny a vůbec potraviny, které mají vysoké procento vlákniny.

ovoce

Spánek

Pro správnou funkci imunitního systému je důležitý taky dostatečný a kvalitní spánek. Studie ukázali, že když máte denně sedm až devět hodin spánku, vaše tělo uvolňuje proteiny, které se nazývají cytokiny, a ty pomáhají regulovat funkci vašeho imunitního systému.

Pohyb

Pravidelné cvičení taktéž pomáhá vašemu imunitnímu systému. Co je to ale pravidelné cvičení? Mohli bychom ho definovat jako alespoň 2,5 hodiny středně intenzivního pohybu týdne. Stejně jako u spánku, i zde se uvolňují cytokiny a pohyb napomáhá lepší cirkulaci bílých krvinek, které dokážou bojovat s různými infekcemi. Kromě toho, pravidelný pohyb vám napomůže k lepšímu spánku a ke snížení stresu.

cvičení

Očkování

Očkování je jeden z nejdůležitějších prostředků ochrany před různými onemocněními. Nespoléhejte jen na pravidelné očkování, které je povinné. Nechte se každý rok naočkovat i proti chřipce, ideálně v období podzimu a pravidelně obnovujte svou vakcínu proti covidu-19. I když to není stoprocentní ochrana před onemocněním, může vám pomoci s lehčím průběhem, pokud se nakazíte.

Pokud i přesto budete mít podezření, že jste se nakazili covidem-19, nezapomeňte si udělat antigenní test, třeba značky Flowflex.